Emre Demirkılıç

profil_emre

Turhan Güngör

profil_turhan

Modelcilik serüvenine, ilkokul yıllarımda evde hasta yatarken vakit geçirmem için ailemin bana aldığı 1/72 Matchbox Chinook kiti ve PM marka maketler ile başladım. 90’larda İstanbul Havacılık Müzesi’ndeki Plastik Model Uçak Kulübü’ne ilk geldiğimde model yapımında öğrenmem gereken çok şey olduğunu anladım. Hala görüşmeye devam ettiğim birçok modelci arkadaşım ile bu ortamda  tanıştım. Her müze toplantısında, İzzet Çelikoba’nın yaptığı, müze gezi alanının ortasında fanus içinde duran F-4 ve F-16 modellerine bakarak  modelciliğe bir kat daha bağlandım.

Okul yıllarında Turhan’ın da bahsettiği gibi döke saça, imkansızlıklar içinde (insülin şırıngası, 0.5 kalem ucu ve ayak pompası ile airbrush yaparak) modelciliğe devam ettim. Eğitim hayatı bitip çalışmaya başlayınca imkanlar düzelmeye başladı derken, zamansızlıktan dolayı maket yapamaz oldum. Bu günlerde 2 çocuk ve yoğun iş koşturması içinde maket yapmak için zaman yaratmaya çalışıyorum.

Lafı fazla uzatmadan şunu diyebilirim, bu site sayesinde Turhan’la birlikte deneyimlerimizi ve yorumlarımızı sizinle paylaşarak modelcilik dünyasına az da olsa katkıda bulunmak istiyoruz.

Modelciliğe bir yılbaşı gecesi, tamamen tesadüf eseri alınmış Hasegawa 1/200 B747-200 kiti ile başladım, aynı gece birleştirip Humbrol boyalarla boyamıştım. Bu kit hala duruyor, boyası sökülmüş olarak #3268 numaralı model projesinde 2037 senesinde ele alınmak için sırasını bekliyor.

Aynı yıl İstanbul Havacılık Müzesi’ndeki Plastik Model Uçak Kulübü sayesinde hem Emre hem de birçok kıymetli modelci ile tanışma imkânı buldum. Bilhassa internetin henüz olmadığı o yıllarda her gördüğümüz model, her öğrendiğimiz teknik, her okuduğumuz dokümanın kaynağı olan Kulüp ve Müze  bizler için hala kıymetini korumaktadır.

Benim modelcilik kariyerim Emre’ninkinin aksine birleştirmekten çok, modelcilik hakkında okumak, öğrenmek ve yapılmamış model kutusu koleksiyonumu büyütmek olarak devam etti. En büyük başarım zannediyorum zaman içinde Emre’yi iki kere modelciliğe geri döndürmemdir.

Modelcilik alanında 1/72 ölçek modern jetler ve 1/350 ölçek modern donanma gemilerine yoğunlaşmaya çalışıyorum. Süper detay seviyorum, bununla beraber eskitmeye pek sıcak bakmıyorum. Akıl almaz şekilde hala tüm kitlerimi yapmaya ömrümün yeteceğine inanıyorum, umut doluyum.

Kısaca Sitemiz

Günümüzden belki 15 sene önce, İstanbul Havacılık Müzesi Model Uçak Kulübü Yarışması’nda derece almış bir modelci büyüğümüze, nasıl bu kadar güzel model yapmayı başardığını sormuştum, aldığım cevap şaşırtıcı ama bir o kadar da gerçekçiydi.

Döke saça…

Bizden önceki nesil modelci abilerimiz şüphesiz çok çalışarak ve çok deneyerek, uzun bir zaman içinde deneme yanılma yoluyla öğrenerek ilk basta döke saça, daha sonra harika modeller yaptılar.

Günümüzde ise bilgiye ulaşma, öğrenme ve malzeme temin etme şartları tamamen farklı, bugün herhangi bir modelci, özellikle model yapım teknikleri ve malzeme bilgisi konusunda internet sayesinde kelimelerle ifade edilemeyecek kadar çok şeyi, çok kısa bir zaman içinde öğrenebiliyor.

Bununla da kalmayarak günümüzde dünyanın her köşesinde üretilen kitleri sipariş edebiliyor, Çek Cumhuriyeti’nin bir köyünde üretilen resin detay setini bulabiliyor, decalleri Amerika’dan, maskeleme bantlarını Japonya’dan alabiliyor, yapacağı uçak ile ilgili onlarca kitabı, yüzlerce fotoğrafı internetten saatler içinde temin edebiliyor, hatta başka modelcilerin aynı uçağı boyarken çektikleri kısa filmleri YouTube’dan seyredebiliyor.

Tüm bu imkanlara rağmen modelciliğin değişmeyen tek kuralı, her ne kadar alet işlese el övünse de, hepimiz teorik olarak model yapmayı çok iyi biliyor olsak da, neticede teoriyi pratiğe dönüştürürken çalışmak, denemek, yine çok çalışmak ve yine de döke saça tecrübe kazanmak.

İşte bu sitede de amacımız özellikle ülkemizdeki modelciler ile ve kendi dilimizdeki bir içerik ile, çok çalışmanın getirdiği tecrübe saklı kalmak kaydıyla, bu hızlı bilgi sahibi olma sürecine birazcık da olsa katkıda bulunmak. Döke saça yaptıklarımızı, yeni öğrendiklerimizi, ilgimizi çeken şeyleri sizlerle paylaşmak…

Sitenin bölümleri hakkında planlarımızdan bahsedersek, Tezgah adı altındaki bölümde ağırlıklı olarak yaptığımız modellerin adım adım ilerlemesini paylaşmak, bunu yaparken malzemeler, teknikler ve bazı referanslardan bahsederek içeriği zenginleştirmek istiyoruz. Ne yazık ki sitenin en yavaş ilerleyen kısmı da doğası gereği burası olacak.

İncelemeler kısmında, model dergilerinden, yeni çıkan veya eski olup günümüzde bulunması zor modellere, dünyanın çeşitli yerlerinde piyasaya çıkan enteresan aksesuarlara ve malzemelere kadar ilgimizi çeken her ürünü inceleyeceğiz. Yapacağımız değerlendirmelerde özellikle ürüne konsantre olacağımızı önemle belirtmek istiyoruz. Hangi kurum veya şahıs tarafından, dünyanın neresinde üretildiği bizler için incelemede bir parametre olmayacaktır.

Etkinlikler kısmında, ülkemizde modelcilik ile ilgili önemli haberler ve imkânımız olursa yurtdışında gerçeklesen modelcilik olaylarından bahsetmeyi amaçlıyoruz. Yine bu kısımda da her zaman objektif şekilde bilgi aktarmaya çalışacağız. Ayrıca imkan buldukça kendi çektiğimiz kısa haber ve röportaj videolarına yer vereceğiz.

Galeri, çektiğimiz referans fotoğrafları ve yarışmalarda dikkatimizi çeken modellerin fotoğraflarının bulunduğu, Flickr omurgasında üzerinde çalışan bir albümler demeti.

Sitenin yapısı gereği biz forum eklemedik, iletişim veya yorumlarınız için ise her zaman kapımız açık, bize info@ikimodelci.com adresinde ulaşabilirsiniz.

İlginize teşekkür ederiz.