1. Revell – Adore Oyuncak Model Uçak Yarışması

Adore Oyuncak‘ın, Hava Kuvvetleri Müzesi’nin desteği ile gerçekleştirdiği modelcilik yarışması, hem markanın bilinirliğini kuvvetlendirmek hem de Solo Türk kitinin piyasaya çıkışı şerefine düzenlendi. Bu sene sadece uçak modelleri ile yapılan yarışmanın Solo Türk özel kategorisi de mevcuttu. Bir diğer önemli husus katılan modellerde marka sınırlaması olmaması idi. Yarışmanın seneye havacılık dışındaki model disiplinlerini de kapsayacağı bilgisini aldık.

EF-2000

Künye Firma: Italeri Ölçek: 1/48 Kit #: 2610 Kitin kutu kapağındaki uçak, üretilen yedi prototipten beşincisi olan DA5. 98+30 (c/n DA5/JP005) uçağının gerçek fotoğrafı, bu uçak şu anda Ingolstadt’daki EADS tesislerinde sergilenmektedir. Italeri marka EF-2000 Eurofighter, herhalde hiçbir araştırma yapmadan aldığım nadir kitlerden biridir. Bir arkadaşıma hediye etmek için acilen temin etmem gereken bu modeli, İstanbul’da sadece…

26. Hava Harp Okulu Plastik Model Uçak Yarışması

Hava Kuvvetleri Müzesi’nin de bağlı birlik konumunda olduğu Hava Harp Okulu Komutanlığı, 1985 senesinde Müze’nin İzmir’den İstanbul’a taşınması ve yeni tesislerinde faaliyete geçmesi anısına, Müze içinde Plastik Model Uçak Kulübü’nün kurulmasından sonra, her sene “Türkiye Plastik Model Uçak Yarışması” düzenlenmeye başladı. Bazı seneler kesintiye uğrasa da, halen Türkiye’deki en uzun soluklu modelcilik yarışması olma özelliğini sürdürmektedir.

Ölçekli Dünyalar Sergisi

2009 senesinde kurulmuş olan Modelcilik Kulübü her ayın son Pazar günü Rahmi M. Koç Müzesi içindeki Fenerbahçe vapurunda toplanmaktadır. Bu Kulübün 2013 senesindeki en önemli aktivitesi sayabileceğimiz ‘Ölçekli Dünyalar Modelcilik Kulübü Karma Model Sergisi’, 14 Aralık 2013 – 1 Haziran 2014 tarihleri arasında Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaret edilebilir.