2014 senesi biz modelciler için oldukça hareketli geçti. Bu sene, yıllık rutinimize, Hava Kuvvetleri’nin model uçak yarışması ve Plastic Battle sitesinin kara araçları yarışmasına ek olarak, Koç Müzesi’nde mukim Modelcilik Kulübü’nün tüm model disiplinlerini içinde barındıran büyük yarışması eklendi. Senenin son ayına geldiğimizde ise güzel bir sürpriz olarak her yıl düzenli olarak gerçekleştirilecek dördüncü yarışmanın haberini aldık.

Revell firması denizaltıdan uzay mekiğine kadar çok geniş bir alanda model üreten dünyanın sayılı firmalarından biri. Revell’i bilhassa son senelerde büyük yatırımlar ile çıkardığı kitlerden tanıyoruz, ilk önce ilgi alanı denizcilik olmayan modelcileri bile etkileyen 1/72 ölçek denizaltıları, daha sonra ise Türk modelcilerini sevindiren 1/72 ölçek C-160 ve A-400 kitleri ile, Japon firmalarının ilgi göstermeyeceği, başka birçok firmanın ise finansal olarak riskli bulacağı kitleri piyasaya sürmesi ile dikkatleri üzerine çekti. Aslında bu örnekleri ürün gamı geniş olduğu için çoğaltabiliriz, helikopterlerde EC-135 serisi, yolcu uçaklarında Airbus ve Boeing serileri, Luft 46 serisinden, bir eşi daha ancak Dragon kitlerinde bulunan 1/72 AFV serisine kadar birçok örnek mevcut. Bir modelci olarak tek eleştirim eski Matchbox kalıp kitlerin hala yeni kalıp kitler ile bir arada satılması.

Adore Oyuncak, Revell kitlerinin hemen hepsini, ayrıca Revell markası ile satılan sarf malzemeleri ve boya tabancalarını Türkiye’ye ithal eden ve kendi zincir dükkânlarında satan bir firma. Bunun yansıra bu sene çok ses getiren Solo Türk F-16 kitinin de Revell tarafından üretilmesindeki emeklerini sosyal medyadan takip ettik. Adore Oyuncak yetkilisi Alpay Erdoğan ile bu konuda yaptığımız röportajı izleyebilirsiniz.

Adore Oyuncak‘ın, Hava Kuvvetleri Müzesi’nin desteği ile gerçekleştirdiği modelcilik yarışması, hem markanın bilinirliğini kuvvetlendirmek hem de Solo Türk kitinin piyasaya çıkışı şerefine düzenlendi. Bu sene sadece uçak modelleri ile yapılan yarışmanın Solo Türk özel kategorisi de mevcuttu. Bir diğer önemli husus katılan modellerde marka sınırlaması olmaması idi. Yarışmanın seneye havacılık dışındaki model disiplinlerini de kapsayacağı bilgisini aldık.

Yarışma ölçekten bağımsız olarak üç kategoride düzenlendi:

  • Pervaneli Uçaklar
  • Jet Motorlu Uçaklar
  • Solo Türk Mansiyon

 Bu kategorilerde yetişkinler ve gençler olarak ayrı ayrı ilk üç derece sahibi tespit edildi.

ADR_2014_077

Hava Müze Komutanlığı desteğinde gerçeklesen yarışma, müze içinde PZL-24 uçağının bulunduğu holde yapıldı. Çok güzel bir tarihi ortam olmasına rağmen, modellerin değerlendirilmesi ve incelenmesi açısından ışığın yetersiz olduğunu hep beraber tecrübe ettik.

ADR_2014_078

Dereceye girme ihtimalleri olan modeller daha sonra güneş ışığı ile aydınlanan başka bir masaya taşınarak nihai değerlendirme daha sağlıklı şartlarda yapıldı.

Yarışmanın çok önemli misafirleri de vardı. Solo Türk kitinin piyasaya çıkmasında Revell firması adına emek harcayan Uluslararası Pazarlama Müdürü Marko Rachner ve Solo Türk ekibi her iki gün de hazır bulundular.

ADR_2014_020

Fotoğrafta Marko Rachner, Solo Türk’ün aktif komutanı Yüzbaşı Yusuf Kurt ile bir önceki Solo Türk Komutanı emekli Binbaşı Sedat Yalın Ahbab ile beraber ellerinde Solo Türk kitleri varken görülüyor.

Marko Rachner bizi kırmayarak sorularımızı yanıtladı, yalnız gelecek projeler hakkında sır vermedi

Solo Türk, Hava Kuvvetleri’nin halk ile bütünleşmesinde tarif edilemez bir başarı yakalayan aynı zamanda yurtdışı gösterileri ile gurur duyduğumuz bir ekip. Nitekim benim katılamadığım Pazar günü yapılan ödül töreninde doğal olarak büyük bir ilgi odağı olmuşlar.

ADR_2014_076

Fotoğrafta Solo Turk ekibi, ve Adore yetkilisi Alpay Erdoğan, emekli Binbaşı Yalın Ahbab’ın B-1 kiti önünde B-1 uçağı ile olan bir anısını dinlerken görülüyorlar.

ADR_2014_018

Adore yetkilileri tarafından prototip bir çalışma olarak değerlendirilen bu seneki yarışma, seneye yapılacak daha kapsamlı, daha çok tanıtılacak ve daha çok katılımın olacağı yarışma için güzel bir tecrübe oldu.

ADR_2014_021

Derece alan modellere geçmeden önce hem Solo Türk kitinin hazırlanmasında emeği gecen Revell ve Adore ekibi hem de yarışmaya desteğini esirgemeyen Solo Türk ekibinin aynı karede olduğu bu fotoğrafı paylaşmak istiyoruz.

Pervaneli Uçaklar

Yetişkinler Birinci

Erdem Suyolcu – F.E.2b

ADR_2014_042

Yetişkinler İkinci

Artuğ Açıl – Fokker D.VII

ADR_2014_045

Yetişkinler Üçüncü

Öner Samyel – Me-110

ADR_2014_036

Gençler Birinci

Erkan Ün – AD-5 Skyraider

ADR_2014_068

Gençler İkinci

Kağan Ün – DH.98 Mosquito

ADR_2014_061

Gençler Üçüncü

Enis Alp Taşkın – C-160 Transall

ADR_2014_065

 

Jet Motorlu Uçaklar

Yetişkinler Birinci

Uğur Kener – F-5A-2000

ADR_2014_001

Yetişkinler İkinci

Berkan Çağlar – F16C

ADR_2014_026

Yetişkinler Üçüncü

Ali Volkan Emekli – BAe Hawk T1

ADR_2014_075

Gençler Birinci

Erkan Ün– F-16 Thunderbirds

ADR_2014_066

Gençler İkinci

Kağan Ün– A-4 Skyhawk

ADR_2014_060

Gençler Üçüncü

Korhan Bayseç – Airbus A320

ADR_2014_057

Solo Türk Mansiyon Yetişkinler

Sertaç Bayar

ADR_2014_030

Solo Türk Mansiyon Gençler

Arda Ünlü

ADR_2014_031

Pervaneli uçaklarda yetişkinler kategorisi birincilik derecesini alan Erdem Suyolcu’nun modeli bu sene 26. Hava Harp Okulu Plastik Model Uçak Yarışması’nda Jüri Özel ödülünü de almıştı. Tam bir gergi telleri kabusu olan bu uçağın hem özenli isçiliği hem de eskitmedeki başarısı birincilik derecesine layık görüldü. Erdem Suyolcu çift kanatlı uçaklarda artık marka haline gelmiş bir isim, benim aklımda kalan önemli bir diğer kiti Albatros idi.

Aynı kategorinin ikincilik derecesine layık görülen Fokker D.VII uçağında dikkatimi çekenler Artuğ Açıl‘ın çok özenli bir çıkartma uygulaması ve çamur eskitmesi oldu, ayrıca şahsen ben zemin uygulamasını da çok beğendim. Uygun bir zeminin modelin sergilenmesine büyük faydası olduğuna inanıyorum.  İlk iki dereceyi kazanan modeller Wingnut Wings firmasının ürünleri.

Üçüncü olan Eduard Me-110 kiti yine kusur bulamayacağım başarılı bir modeldi, zannediyorum Wingnut Wings modelleri harcanılan emek ve göz doldurmaları sebebiyle bir adım öne geçtiler.

Jet Motorlu uçaklarda yetişkinler kategorisi birincilik derecesini alan Uğur Kener’in modeli panel arasındaki ton farklılıklarının başarılı uygulaması ile hemen kendini griye boyalı olan diğer uçaklardan ayırdı. Flap ve slatların açılı durması, F-5A 2000 ile ilgili anten modifikasyonlarının eksiksiz yapılması ve pilotun özenli boyaması ise modele birincilik getirdi.

İkincilik derecesini alan Berkan Çağlar’ın F-16 modeli, benim bitmiş şekilde gördüğüm ilk Tamiya F-16. Yarışmaya katılan diğer dört F-16 modeli arasında öne gecen Berkan Çağlar’ın modeli çok temiz bir isçiliğe sahip.

Üçüncülük derecesini ise IHMPMUK Gösteri Uçakları Yarışması’nda birincilik almış, Volkan Emekli’nin BAe Hawk T1 modeli kazandı. Benim hem tesviye hem de boya olarak bu sene gördüğüm favori modellerimden biridir.

Yarışma sırasında dikkatimi çeken başarılı bulduğum modeller RF-84F ile F-84G derece alamadılar. RF-84F temiz isçiliği ile F-84G ise tüm boyamasının maskelenerek yapılması itibariyle dikkat çeken modeller. Bu iki modeli ve yarışmaya katılan diğer tüm modelleri aşağıdaki galeride görebilirsiniz.

Flickr_03

Fotoğraf Galerisi